AFP
Rafale’den Meteor Yağmuru

Rafale’den Meteor Yağmuru 15 Şubat 2019

Fransız Hava Kuvvetleri ve Fransız Donanması'na ait iki adet Rafale Uçağı, 13 Şubat 2019'da Meteor havadan havaya uzun menzilli füzenin ilk iki deneme atışını gerçekleştirdi.

 

Fransa Savunma Bakanlığı, iki Rafale'nin Meteor Füzesi ilk iki deneme atışında yer aldığını açıkladı. Hava Kuvvetleri, Uzmanlık Merkezi (CEAM) personeli bir pilot ve Pilot Uygulamalı Deneyimler Merkezi'nden Donanmaya bağlı bir pilot Rafale’leri uçurdu. Her iki uçak da Cazaux Hava Üssünden havalandı. İlk atış öğleden sonra, ikincisi akşamüstü yapıldı.

Meteor, MBDA tarafından geliştirilen ve üretilen uzun menzilli bir havadan havaya füzedir. Programa Thales, Roxel ve Saab da katılıyor.

Meteor, yüksek sürate sahip olmak için ramjet motor ile donatılmıştır. Maksimum menzili resmen açıklanmasada yaklaşık yüz kilometre olduğu sanılıyor. Ancak, füzenin menzili atış koşullarına ve angajman içeriğine bağlı olarak değişebilir.

Meteor F3R standardında İsveç Gripen, İngiliz Typhoon ve Dassault üzerine entegre edildi. 2018 yılının sonunda kalifiye oldu. Ayrıca, Almanya ve İspanya Eurofighter için görevlendirdi. Meteor ayrıca İngiliz F-35B'lere entegre edilecek.

Rafale’den Meteor Yağmuru

Kısa Link : http://c4news.me/Rud07
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER