AFP
Pentagon Raporu : Afganistan’daki UH-60 Helikopterleri Rus Mi17’lerden daha az yetenekli

Pentagon Raporu : Afganistan’daki UH-60 Helikopterleri Rus Mi17’lerden daha az yetenekli 17 Haziran 2018

ABD Savunma Bakanlığı’nda görevli müfettiş General Glenn Fine’in raporuna göre Afganistan’ın envanterindeki yeni UH-60 Black Hawk helikopterleri, Rusya’nın eski Mi-17’lerinden daha az yetenekli.

Müfettiş Fine’ın ABD’nin Afganistan harcamasını mercek altına aldığı son değerlendirme raporunda görevden çekilen Rus helikopterleri ile yerine gelen UH-60’lar karşılaştırıldı. Mayıs ayına yayınlanan rapor aynı ay Afganistan’da görevi yeni üstlenen hava kuvvetleri çerçevesinde ilk defa uçan UH-60’ı da dikkate alıyordu. Fine’ın raporuna göre, Black Hawk’ların kaldırma kapasitesi Rus helikopterlerle aynı değil. ABD helikopterleri ayrıca, “Mİ-17’nin taşıyabildiği hacimdeki nakliye yüklerini de içinde taşıyamıyor.ve genellikle bir Mi-17’nin taşıdığı yükü iki Black Hawk taşıyabiliyor”. Fine’ın raporuna göre, “Mi-17’lerin aksine Black Hawk’lar yüksek irtifada uçamıyor ve Mi-17’lerin operasyonel olduğu uzak bölgelerde faaliyette bulunamıyor. Fine’in raporuna göre Mi-17’ler devreden çıkıp Black Hawk’ların sayısı arttıkça sorunlar da daha fazla konuşulur olacak.

Afgan Silahlı Kuvvetleri 1980’den bu yana Rus helikopteri ile uçuyor. Yeteneklerin yanı sıra Fine’ın raporuna göre Afgan Hava Kuvvetleri Mi-17’leri yüzde 80 uçar seviyede tutuyor oysa daha karmaşık yapıya sahip Black Hawk’lar  devreye girdikçe kuvvet orta ve uzun vadede aracı firmalara bağımlı olacak.
 

Pentagon Raporu : Afganistan’daki UH-60 Helikopterleri Rus Mi17’lerden daha az yetenekli

Kısa Link : http://c4news.me/MSx8u
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER