AFP
Pakistan Başbakanı T-129'la uçacak

Pakistan Başbakanı T-129'la uçacak 21 Ekim 2017

Kokpit.aero sitesinin haberine göre Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, yarın Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş'nin(TUSAŞ/TAI) geliştirdiği T-129 ATAK helikopteri ile uçacak. D-8 zirvesi için Türkiye'ye gelen Başbakan Abbasi İstanbul’dan TAI test pilotuyla havalanacak  ve helikopter ile uçuş tecrübesi yaşayacak. Pakistan’ın yeni başbakanı, geçtiğimiz aylarda da F-16 ile uçuş yapmıştı.

İtalyan AgustaWestland'ın A-129 adıyla tasarladığı helikopteri TUSAŞ geliştirdi ve T-129 adı verildi. ATAK helikopterinin başta görev bilgisayarı başta olmak üzere avionik olarak adlandırılan elektronik sistemlerinin yazılım ve geliştirilmesini ASELSAN üstlendi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ise T-129'u başta Güneydoğu olmak üzere aktif olarak kullanıyor. T-129’tan bugüne kadar 24 adet teslim edildi.

Pakistan, uzun yıllardır Türkiye ile T-129 helikopter alamı konusunda görüşmeler yapıyor. Geçen yıl bir T-129 helikopteri Pakistan’a gönderilmiş ve yüksek irtifa testleri yapılmıştı. Pakistan Kara Havacılık birlikleri, T-129’un performansından çok memnun kalmıştı.

Kaynak Kokpit.aero

 

Kısa Link : http://c4news.me/4FKkX
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER