AFP
Modernize Yıldızyolu

Modernize Yıldızyolu 30 Ekim 2018

 

Birleşik Krallık, Starstreak kısa menzilli hava savunma sistemlerini modernize etme kararı aldı. Modernizasyon kapsamında Savunma Bakanı Stuart Andrew bir açıklama yaptı. Bakanın Belfast ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Starstreak kısa menzilli hava savunma sistemlerinin modernize edileceği bilgisine yer verildi. F-ADAPT (Future Air Defence Availability Project) Projesi kapsamında yürütülecek modernizasyon programı için 93 milyon Sterlin’lik bir anlaşma imzalandı. Projenin tamamlanmasının ardından sistemler, 2020’li yıllarda da aktif olarak faal kalacak. 

 

Modernizasyon kapsamında, 1980’li yıllardan beri kullanımda olan Starstreak sistemlerin termal görüntüleme sistemleri de yenilecek. Bunun yanında füzelerde de bir takım değişiklikler gerçekleştirilecek. Böylece platform 24 saat boyunca kullanılabilir hâle gelecek ve IFF kabiliyeti kazanacak. 

127 mm çapında ve yaklaşık 17 kilogram ağırlığında olan Starstreak füzesi, 3,5 Mach sürate erişebiliyor. 0,9 kilogram yüksek infilaklı harp başlığı ile donatılan platform, 7 bin metre menzilde etkili olabiliyor. 

Kısa Link : http://c4news.me/TmORv
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER