AFP
Modernize M60TM Sınırda

Modernize M60TM Sınırda 16 Ekim 2019

Türkiye daha önce gerçekleştirdiği çeşitli operasyonlar sonucunda elde ettiği bilgi birikimini M60TM tanklarına uyguladı ve bu tanklar operasyonel hale geldi. Pulat Aktif Koruma Sistemi (Active Protection System / APS) ile modernize edilen M60TM ana muharebe tankları Suriye sınırında konuşlandı. Sosyal medyada yer alan görüntülere göre Barış Pınarı Operasyonu için bölgede yer alan tankların üzerinde uzaktan komutalı silah istasyonu ve lazer ikaz sensörleri görülüyor. 

Tankı meskûn mahal operasyonlarına uygun hale getirmek üzere geliştirilen 360 derece çevresel farkındalık sağlayan Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ) tankta yer alıyor.  Tank, hedef haline gelmeden uzak mesafe görüş kabiliyetini Teleskopik Periskop Sistemi (TEPES) ile kazandı. TEPES 20 km ye kadar mesafeyi lazer ile ölçebiliyor. Otomatik hedef takip sistemini haiz TEPES tank üzerinde 2,5 metre yükselebiliyor.

Parçacık etkili Pulat özellikle anti tank füzelerine karşı tankların beka kabiliyetini arttırmak üzere gerçekleştirildi. Pulat füze platforma çarpmadan önce uygun mesafede fiziksel imha ile etkisiz hale getiriyor. Elektronik sistemlerin tank üzerine entegrasyonunu ASELSAN gerçekleştirdi.

Modernize M60TM Sınırda

Kısa Link : http://c4news.me/GEDy2
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER