AFP
Kıbrıs Rum Kesimi Füze Kabiliyetini Artırıyor

Kıbrıs Rum Kesimi Füze Kabiliyetini Artırıyor 27 Ocak 2020

Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğal gaz yatakları ve bölgede artan Türk Donanması hareketliliği nedeniyle Kıbrıs Rum Kesimi, füze kabiliyetini artırma kararı aldı.

Yunanistan'da yayın yapan veteranos.gr haberine göre Rum yönetimi, hava ve kıyı savunma gücünü pekiştirecek. Bu doğrultuda, adada bulunan kara konuşlu MM40 Exocet satıhtan satıha füzeler modernize edilecek. Modernizasyon kapsamında ne tür iyileştirmelerin yapılacağı ise henüz belirsiz. Sitenin kaynaklarına göre sistemlerin modernize edilmesini büyük öncelik veriliyor. 1994 yılında Fransa'dan tedarik edilen füzelerin raf ömürlerinin sonlarına yaklaşmış olması, önceliğin en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Yarı ömür modernizasyonuyla birlikte Rum kesiminin elindeki radar kabiliyeti nedeniyle yalnızca 70 km menzilde verimli olarak kullanılabildiği belirtilen füzelerin etkinliğinin, radar ve aviyonik iyileştirmelerle 200 km sınıfına çıkarılması da planlanmakta. 

Yine web sitesinin haberine göre Rum Yönetimi, başta İHA'lar olmak üzere bölgede artan Türk hava hareketliliği neticesinde Fransa'dan Mistral kısa menzilli hava savunma füzesi tedarik etmeyi planlıyor. 

 

Haber kaynağının hazırladığı görselde, Kıbrıs kıyılarına konuşlandırılacak üç bataryanın kapsama alanı işaretlenmiştir.

Kıbrıs Rum Kesimi Füze Kabiliyetini Artırıyor

Kısa Link : http://c4news.me/ckhoQ
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER