AFP
KF-X için Meteor Füzesi Kesinleşti

KF-X için Meteor Füzesi Kesinleşti 26 Kasım 2019

 

 

Kore Cumhuriyet ve Endonezya’nın ortak iştirakiyle geliştirdiği yeni muharebe uçağı KF-X’in 2018 yılındaki kritik tasarım değerlendirme toplantısından sonra paylaşılan görselde, platformun gövde altında dört adet MBDA üretimi havadan havaya uzun menzilli Meteor füzesi yer almıştı. Bu zamana dek taraflarca resmi bir açıklama yapılmamıştı. Geçtiğimiz günlerde MBDA ve Kore’nin, KF-X’in Meteor füzesiyle donatılması için anlaşmaya vardıkları açıklandı. Sözleşme, entegrasyon, know-how transferini ve test ekipmanlarının üretimini de içeriyor.

2015 yılında imzalanan ortak iştirak anlaşmasının ardından, üretilecek 168 adet platformun 48’inin Endonezya’ya verilmesi konusunda karar verilirken, kalan 120 adet platform Kore envanterine girecek.  Ayrıca, Endonezya’nın üç adet prototip ve uçakların üretimi için yüzde 20 geliştirme maliyeti ödemesi hususunda anlaşılmıştı.

2016 yılının Ocak ayında 7,3 milyar ABD Doları değerinde bütçeyle başlatılan 4.5’inci nesil, radarda görünürlüğü zorlaştırılmış KF-X programının ilk prototipinin 2021’de inşa edilmesi hedefleniyor.

 

KF-X için Meteor Füzesi Kesinleşti

Kısa Link : http://c4news.me/JzNyw
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER