AFP
KC-46 Testlerini Tamamladı

KC-46 Testlerini Tamamladı 17 Temmuz 2018

KC-46 Pegasus ikmal uçağı, son testlerini de tamamladı. Boeing KC-46 program müdürü Mike Gibbons, ekim ayında planlanan teslimat öncesi tamamlanan testlerin, Boeing Air Force Ekibi için büyük bir başarı olduğunu belirtti.

 Nisan 2018’de başlayan verici sertifikasyon testleri, geçtiğimiz gün yapılan son uçuşla tamamlandı. Testler kapsamında A-10 Thunderbolt II, F/A-18 Hornet, KC-46 Pegasus, F-15 Eagle ve B-52 Stratofortress uçaklarına, farklı irtifa ve süratlerde havada yakıt ikmali yapıldı. Verici sertifikasyon testleriyle birlikte tamamlanan STC (Supplemental Type Certification / Ek Tip Sertifikasyon) ve MTC (Military Type Certification / Askeri Tip Sertifikasyon) testleri kapsamında toplamda altı adet uçakla üç bin 300 saat uçuş yapıldı ve bu uçuşlarda farklı tipte uçaklara yaklaşık 908 bin ton yakıt aktarıldı.

Boeing’in ticari modeli olan 767 gövdesi üzerinden geliştirilen KC-46 Pegasus için ABD, ilk 34 adetlik siparişi geçti. USAF (United States Air Force / Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri) envanterinde bulunan ve ekonomik ömürlerinin sonuna yaklaşan KC-135 Stratotanker uçaklarının yerini alacak platform için toplamda 179 adet sipariş verilmesi öngörülüyor.

Bom ve hose-drogue ile ikmal sağlayabilen KC-46, başka bir tanker uçaktan da kendi ikmalini de sağlayabiliyor. Bu sayede operasyon menzili uzayan uçak, bom sistemi ile dakikada bin 200 galon yakıt aktarabiliyorken hose-drogue sistemi ile dakikada 400 galona kadar yakıt aktarımı sağlayabiliyor. KC-46 Pegasus, yakıt ikmal görevlerinin yanı sıra personel ve kargo nakliyesiyle birlikte tıbbi nakliye görevlerini de icra edebiliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/E3FER
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER