AFP
"Kanat Adamı" İHA Uçak Gemisine İnecek

"Kanat Adamı" İHA Uçak Gemisine İnecek 18 Şubat 2019

Birleşik Krallık, Tempest projesi kapsamında yeni bir çalışma başlatıldığını açıkladı. Bu doğrultuda, Tempest programı çerçevesinde insansız İHA geliştirilecek ve bu İHA uçakla beraber kanat adamı (wingman) olarak uçacak. Platformun sadık destekleyicisi olması beklenen yeni insansız hava aracı (İHA)’nın uçak gemisine iniş ve kalkış kabiliyeti olması planlanıyor.

 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tempest’in Birleşik Krallık’ın Queen Elizabeth sınıfı uçak gemileri ile uyumlu olacak şekilde geliştirildiği belirtildi. Uçağın gemi kabiliyeti olmasa da birlikte kullanım için geliştirilen İHA’nın gemi iniş-kalkış kabiliyetini haiz olabileceği açıklandı. Ayrıca Tempest Projesi’nin CEPP (Carrier Enabled Power Projection / Uçak Gemisi Destekli Güç Aktarımı) Programı’na uyumlu olacak şekilde geliştirileceği de bildirildi.

2018 yılı Temmuz’unda BAE Systems, Leonardo UK, MBDA e Rolls-Royce’dan müteşekkil Team Tempest ile imzalanan geliştirme projesi kapsamında BAE Systems da önemli noktalara dikkat çekti. Gelecekte görev alacak yeni platformda; esnek faydalı yük, uyarlanabilir gövde, uzun menzilli kıymetlendirme, gelişmiş materyaller, akıllı bakım, siber koruma, yönlendirilmiş enerji silahları ve insanlı-insansız iş birliğinin hayati önem taşıyan noktalar olduğu belirtildi.

 

Kısa Link : http://c4news.me/Ubvdg
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER