AFP
Jandarma'ya 12 HÜRKUŞ

Jandarma'ya 12 HÜRKUŞ 22 Haziran 2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 9-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen IDEF 2017'de verdiği bir röportajda HÜRKUŞ'la ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Işık, Jandarma Genel Komutanlığı'na iki adet silahlı HÜRKUŞ tedariki planladıklarını ifade etmişti. C4Defence, Işık'ın bu açıklamasının ayrıntılarına ulaştı. 
Alınan bilgilere göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ/TAI) Jandarma'ya 6+6 adet,  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ise 12+12 adet Silahlı Keşif Uçağı HÜRKUŞ tedarik etmesi planlanıyor. Diğer yandan, planlanan tedarikler için öncelikle Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı gerekiyor.
TUSAŞ, HÜRKUŞ'un dijital kokpiti ve silahlı versiyonu üzerine iki ayrı çalışma yürütüyor. Tedarik edilecek uçakların silahlı olacağı biliniyor ancak versiyonları hakkında henüz kesinleşmiş bir karar mevcut değil. Uçağın öz savunma sistemi flare ile kızılötesi (IR) ve radar uyarı sistemi, bu farkın kilit noktası olacak. Uçakların L-UMTAS ve Cirit füzeleri taşıyacağı biliniyor. Süreç içerisinde, uçaklara yeni tip akıllı mühimmat eklenebilir.
TUSAŞ, yaptığı açıklamada Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) inisiyatifiyle başlatılan "Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi"ne yönelik olarak SSM tarafından Teklife Çağrı Dokümanı yayımlanmasının ardından SSM ile TUSAŞ Çerçeve Anlaşma üzerinde mutabık kaldı. Proje kapsamında 12 adeti opsiyon olmak üzere toplam 24 adet HÜRKUŞ-C uçağı bulunuyor.

Kısa Link : http://c4news.me/Ob4tF
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER