AFP
İtalya’nın Gözü Mısır’da

İtalya’nın Gözü Mısır’da 4 Şubat 2020

Fincantieri Tersanesi’nde İtalyan Donanması için inşa edilen FREMM (Fregata Europea Multi-Missione) platformların Mısır’a satılabileceği, İtalya merkezli basın kuruluşlarının gündem konusu oldu. İtalya geçtiğimiz yıl, Brezilya’ya B1 Centauro zırhlı muharebe aracı ve inşa aşamasında olan altı bin 700 tonluk iki adet FREMM’i teklif etmişti. Ancak firkateynlerle birlikte toplam maliyet 1,5 milyar Euro'ya tekabül ediyordu. Bu nedenle Brezilya teklifi geri çevirdi.

Bergamini sınıfı Spartaco Schergat (F 598) ve Emilio Bianchi (F 589) fırkateynlerinin Mısır’a satılması konusunda ise İtalyan basınında birden çok haber yer aldı. Ekonomi haberleri yazan Il Sole 24 ORE Radiocor ajansına göre, Mısır'a uluslararası sigorta şirketi Sace, bankacılık grubu Intesa Sanpaolo, Bnp Paribas ve Santander ile iş birliği içinde 500 milyon avroluk kredi garantisinin verilebileceği açıklandı.

Mısır’ın envanterinde bir adet Fransız FREMM bulunuyor. Eğer İtalya ile anlaşılırsa, envanterdeki FREMM sayısı üçe yükselmiş olacak.

Kısa Link : http://c4news.me/9Uh84
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER