AFP
İtalya, Fransız-Alman İttifakına Karşılık Birleşik Krallık’ı Seçiyor

İtalya, Fransız-Alman İttifakına Karşılık Birleşik Krallık’ı Seçiyor 16 Şubat 2019

Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı projesinde taraflar netleşmeye başladı.

Eurofighter uçağını oluşturan dört ülkeden İtalya, Fransız-Alman ittifakına karşı çıkıyor. Avrupa’nın ilk ve bugüne kadar  tek ortak avcı savaş uçağı projesi Eurofigther’ın üyesi ülkelerden Birleşik Krallık “Tempest” projesini hazırlarken karşı tarafta Almanya ve Eurofigther’da rolü olmayan Fransa yer alıyor. İspanya bu ikiliye katılarak Future Air Combat System ( FCAS) uçağında yer almak istediğini bildirdi. Eurofigther konsorsiyumunun son üyesi İtalya ise Birleşik Krallık’ın Tempest Projesi ile ilerleyecek.

Defense News’a konuşan İtalyan Hava-Uzay, Savunma ve Güvenlik Endüstrileri Federasyonu (AIAD) Başkanı Guido Crosetto, “Almanya ile Fransa arasındaki anlaşma diğer ülkeleri kenarda bırakıyor. İtalya eşit endüstriyel yeteneğe sahip olduğuna göre anlaşma İtalya’nın aleyhinedir” dedi.

Crosetto, “Almanya ve Fransa bu anlaşmaya İtalya’nın dahil olması için çaba gösterdi mi?” diye sordu ve şu yorumu ilave etti; “Avrupa’nın iki önemli ülkesi anlaşma imzalıyorsa diğerleri nasıl davranmalıdır? Bu hareket AB’yi zayıflatma riski taşımaktadır.”

Öte yandan İtalyan Leonardo firmasının Birleşik Krallık’ta tesisleri bulunuyor ve Birleşik Krallık, Brexit kararı uyarınca AB’den çıkışı planlıyor.

Kısa Link : http://c4news.me/NYDBX
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER