AFP
Işık Savunma Sanayii ihracatını  değerlendiriyor, stratejiyi anlatıyor

Işık Savunma Sanayii ihracatını  değerlendiriyor, stratejiyi anlatıyor 15 Temmuz 2016

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma ve Havacılık İhracatçıları Birliği’nin Savunma Sanayii İhracat verilerine ilişkin bilgileri paylaştığı basın toplantısında konuştu. İstanbul'da gerçekleşen toplantıda, Bakan Işık konuşmasına Fransa’da dün akşam Bastille Günü nedeniyle düzenlenen kutlama törenlerine yönelik terör saldırısını kınayarak başladı. Terörün insanlık suçu olduğunu, terörle mücadelenin amasız ve fakatsız hiç bir şartın arkasına sığınmadan sürmesi gerektiğini belirten Işık terörün küreselleştiğine dikkat çekti. Işık bu çerçevede terörle mücadelenin de küreselleşmesi gerektiğine işaret etti. Işık, bu aşamada Avrupa’da PKK’ya gösterilen toleransa isim vermeden dikkat çekti. Hiçbir ülke ve hiçbir kurum terör örgütleri arasında ayrım yapmamalıdır. Batılı dostlarımızın terör örgütünün propagandası olan Avrupa’daki sergiyi acilen kaldırmalıdır ifadesine yer veren Işık PKK ve PYD arasında ayrım olmadığına bu nedenle her ikisinin de terör örgütü olarak görülmesi gerektiğine işaret etti. Güçlü ekonominin güçlü ordu ile mümkün olduğuna dikkat çeken Işık, "TSK’mız dünyanın en nitelikli insan kaynağına sahip. Bu nitelikli insan kaynağımızı güçlü savunma sanayi ile desteklemeliyiz.” dedi.

Geçen hafta Varşova’da düzenlenen Devlet Başkanları zirvesine değinen Işık, Türkiye’nin yeni çalışma alanına işaret etti. Buna göre zirvede NATO’ya ait 16 adet eksiklik olan alan belirlendi. Türkiye bu 16 alandan biri olan elektronik harp konusunda çalışmalar yapacak ülkelerden biri olarak görev aldı. 

Işık, özel sektöre dönük yeni bir strateji peşinde olduklarını, kısa sürede savunma sanayii ihracatının 5 milyar dolara çıkaracağını kaydetti. Bu çerçevede TSKGV ve kamu şirketleri yanında özel sektörün daha fazla savunma sanayiinde olmalarını istediklerini belirten Işık daha dazla şirketi alana girmeye davet etti.  Savunma sanayindeki yüzde 11.6 oranındaki ihracat artışının sevindirici olduğunu belirten Bakan Işık, “olmazsa olmaz sektörümüz savunma sanayimizde Ar-Ge ve inovasyona büyük yatırım yaparak, yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesine zemin hazırladık. Özel sektör ve KOBİ’lerimiz savunma sanayinde daha fazla yer almalı. Savunma sanayinde büyümenin özel sektör eliyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Böylelikle 1 milyar 700 milyon dolar civarı olan savunma sanayi ihracatımızı kısa sürede 5 milyar dolara çıkaracağımızı düşünüyoruz” dedi. Mevcut şirketlerin ölçek büyütmesi gerektiğini belirten Işık daha fazla katma değerli ürün sayesinde daha dazla ihracat yapılabileceğini belirtti. Işık bunun için daha fazla KOBİ’ye ihtiyaç olduğunu belirtti. Işık, “Hatta otomotiv şirketlerinin bile savunma sanayi yatırımı yapmalarını istiyoruz” dedi. Kobilerimizin test ve sertifikasyon sorunun çözülmesi gerektiğini ifade eden Işık, savunma sanayi ve KOBİ’lerin kredi garanti fonundan faydalanması için çalışmalar ürettiklerini belirtti. Savunma sanayii şirketlerinin daha fazla AR-GE yapması için çalıştıklarını belirten Işık, bu alandaki çalışmaların bir alan üzerine yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Vakıf şirketlerinin katma değerini artıracak çalışmaların sürdüğünü belirten Işık  o firmaların daha büyük platformalar geliştirmeleri ve yeni sistemlere yönelmeleri ve bu kapsamda özel sektöre aktarım yapmalarını teşvik ettiklerini belirterek “Büyümenin özel sektör eliyle gerçekleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Toplantıya SSİ Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi katıldı.

 

 

Kısa Link : http://c4news.me/8kGre
Paylaş:
83. Sayı