AFP

Hindistan, Yanlış Tersaneyi Hedefledi 4 Ekim 2019

ABD merkezli dergisi Defence News'e göre, Hindistan Türk firması Anadolu Tersanesi'ne karşı cezai işlem başlatıyor. Ancak çalışma, C4Defence’ın soruşturmasına göre yanlış anlaşılmaya dayanıyor.

Defence News, Türk şirketinin Hindistan’ın hasmı Pakistan ile savunma bağları olduğunu yazdı. Hindistan, Hint Donanması’nın 2 milyar dolarlık filo destek gemisi programı için teknoloji ortağı olarak Anadolu Tersanesini seçti. Devlete ait Hindustan Tersanesi Limited Şirketi programın ana yüklenici olarak görev yapacak.

Defence News, “Hindistan Savunma Bakanlığı yetkilisi, cezalandırıcı eylemin Anadolu’nun Hindutan ile iş yapmasını engelleyeceğini, çünkü böyle bir ortaklığın Hindistan’ın güvenliği için ciddi sonuçları olabileceğini söyledi.

Geçen hafta Anadolu, Pakistan Donanması için dört denizaltı savunma harbi korvetinin ilkini başlattı ve tersanenin resmi olarak Hint Donanması için beş filo destek gemisi kurulacak olan Hindustan ile bir ortaklık anlaşması imzalaması bekleniyor. ”

Ancak gerçek, Hindistan'ın inandığından biraz farklı. Türkiye, Pakistan Donanması için dört denizaltı savunma harbi korveti inşa edecek, ancak Anadolu Tersanesi bu süreçte yer almıyor. Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı gemileri inşa edecek. İhracatı Devleti şirketi ASFAT organize edecek. Özetle, Hint donanması Türk Şirketi Anadolu Tersanesi'ni yanlış bilgilendirme sonucunda yasaklamayı düşünüyor. Anadolu Tersanesinin Hindistan’a beş gemilik ihracatı ise mensubu olduğu tersanelerin ortaklaşa kurduğu ihracat firması TAIS’in ilk ihracat başarısı olarak kamuoyunda yer almıştı.

Hindistan, Yanlış Tersaneyi Hedefledi

Kısa Link : http://c4news.me/6XmO5
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER