AFP
Hindistan, Nükleer Denizaltı için Rusya ile 3 Milyar Doların Üzerinde Anlaşma İmzalıyor

Hindistan, Nükleer Denizaltı için Rusya ile 3 Milyar Doların Üzerinde Anlaşma İmzalıyor 9 Mart 2019

Times of India Gazetesine göre Hindistan, üçüncü kez, Rus Akula sınıfı nükleer güç ile çalışan bir denizaltıyı kiralamak için anlaşma imzaladı. Nükleer enerjili yeni saldırı denizaltısı bir Rus tersanesinde kapsamlı bir tadilattan sonra 2025 yılına kadar hazır olacak. Anlaşma, ABD’nin Rus S-400 hava savunma sistemi tedariki kararıyla ortaya çıkan mali yaptırımlar tehdidine rağmen gerçekleşecek.

Bu denizaltı, Nisan 2012'de Rusya'dan 10 yıllığına kiralanan Akula sınıfı denizaltı INS Çakra'nın yerini alacak. INS Çakra, uluslararası anlaşmalar nedeniyle uzun menzilli nükleer füzelerle donatılmamıştı.

Hindistan’ın yeni denizaltı anlaşması, ABD’nin Düşmanlarına Karşı Mücadele Yaptırım Yoluyla Mücadele (CATSAA) yasaları engeliyle karşılaşabilir. Bu yasa ülkelerin Rus silahları veya İran petrolü satın almalarını önlemeyi amaçlıyor.

Nükleer enerjili denizaltılar konvansiyonel denizaltılardan farklı olarak aylarca su altında kalabilirler,. Kalış süresi ekiplerin fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı ile sınırlıdır.

Kısa Link : http://c4news.me/yhYBr
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER