AFP
Havada Güç Birliği

Havada Güç Birliği 20 Temmuz 2019

İsveç ve Birleşik Krallık, gelecekteki savaş uçakları yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ve Birleşik Krallık mevkidaşı Penny Mordaunt, “gelecekteki savaş uçaklarının ortak geliştirilme olanaklarını incelemek” için bir Mutabakat Muhtırası (Memorandum of Understanding /MoU) imzaladı.

MoU 'ya göre, her iki taraf da gelecekteki savaş uçakları yetenekleriyle ve savaş uçakları sistemlerinin ortak gelişimi için yetenekleri inceleyecek. MoU, ülkelerin JAS 39 Gripen'in gelecekteki gelişimi de dahil olmak üzere, gelecekteki savaş uçakları yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda daha derin işbirliği için koşulları analiz etmesi için başlangıç ​​noktası olacak.

MoU, ülkelerin diğer ortaklarla benzer çalışmalara ve analizlere girmelerini engellemeyecek.

Birleşik Krallık’ın Hava Muharebe Stratejisi’nin Temmuz 2018’de yayınlanmasından bu yana, hava savunması için en uygun hale getirilmesi de dahil olmak üzere ortak bir zeminin oluşturulması için sanayi ve hükümetler arasında tartışmalar devam ediyordu.

Her iki ulusun Hava Kuvvetleri Komutanları da imza etkinliğinde sanayiye seslendi. Birleşik Krallık endüstrisini BAE Systems, İsveç endüstrisini Saab temsil etti.

İsveçli Bakanlığın törene ilişkin açıklamasında Birleşik Krallık’ın Tempest programında söz edilmiyor. Bu nedenle imza İsveç’in Tempest Programına katılması anlamına gelmiyor.

Kısa Link : http://c4news.me/Aut2h
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER