AFP

Haluk Bayraktar: Yol Haritasında Akıncı Var 1 Kasım 2019

Türkiye’nin Ukrayna’ya ihraç ettiği ilk hava platformu TB2’nin envantere giriş heyecanı yaşanırken; BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile hem TB2’nin evrimini hem de firmanın bundan sonraki vizyonunu konuştuk. Bayraktar, bir strateji çerçevesinde büyüme planlarını paylaştı.

C4Defence: TB2 İHA, toplam 140 bin saat uçtu. Hava platformları da sürekli gelişiyor. İlk uçuştan bu güne İHA üzerinde ne tür değişimler oldu?

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar: İHA yapmak bir iş, onu 140 bin saat güvenilir bir şekilde uçurmak başka bir iş. Envanterde 91 adet İHA var. Bunlar Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetlerinde ve MİT bünyesinde görev yapıyor.

İHA teknolojisi, çok hızlı gelişiyor. Ana platform Bayraktar TB2 ismi aynı olsa da içindeki alt bileşenlerde donanım ve yazılımlarda devamlı güncellenen bir yapısı var. Bazı donanımlarda değişiklik, yenilenme devamlı oluyor. Her gün bir ekip bu tür güncellemeler için yeni yazılım ve donanım için çalışıyor. Bunlar arasında fark yaratan önemli değişimler olarak baktığımızda operasyonel tecrübe kaynaklı olarak elektronik harp uygulanan yerler için uçuş yeteneğinde önemli gelişmeler yaşandı. Hem donanım hem de yazılım alanında çeşitli gelişmeler yapıldı.  

Kısa Link : http://c4news.me/ySvFF
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER