AFP
Fransa Akreple Zırhlanacak

Fransa Akreple Zırhlanacak 7 Ağustos 2018

Fransa, geçtiğimiz ay savunma bütçesini artırma kararı aldı. Bu kararın ardından Fransa’nın 2025 yılı savunma bütçesi, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH)’sının %2’sine ulaşacak. Bu da yedi yıllık periyotta 295 milyar Euro savunma harcaması yapması anlamına geliyor.

Bütçe artışının ardından Fransa’dan Scorpion (Akrep) Programı için yeni bir adım geldi. Scorpion Programı sayesinde kombine taktik birlikler arası (Groupement Tactique Inter-Armes / GTIA) muhaberat ve iş birliğinin artırılması ve birliklerin ağ merkezli harp için gerekli alt yapıyı kazanması planlanıyor. Bununla birlikte her aracın taktik durumu gözlemleyebileceği sistemlerle donatılması ve birbiriyle bilgi alış-verişinde bulunabilmesi hedefleniyor. Program kapsamında Fransız Ordusu, bin 700 adet yeni zırhlı araç tedarik edecek. Tedarik programı, Griffon 6x6 ve Jaguar 4x4 araçlarının alımıyla birlikte 100 adet AMX-56 Leclerc tankının da modernizasyonunu kapsıyor.

Leclerc Scorpion veya Leclerc XLR adıyla anılan modernizasyon paketinde tanklar, yeni araç elektronikleriyle donatılacak. Açık mimariye sahip olacak elektronik donanımlar, araçların kullanıcı isterlerine göre konfigüre edilebilmesine olanak sağlayacak. Araçlara entegre edilecek elektronikler arasında Thales’in geliştireceği CONTACT muhabere sistemi, Atos firmasının sağlayacağı Scorpion Bilgi ve Muhabere Sistemi (Scorpion Information and Communication System / SICS) de yer alıyor. Leclerc tanklarına ayrıca EYP’lere ve RPG türü mühimmatlara karşı koruma sağlayan modüler zırh kitleri entegre edilecek.

Fransa Akreple Zırhlanacak

Kısa Link : http://c4news.me/iNsp3
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER