AFP
FNSS, KAPLAN MT’nin Seri Üretimine Başlıyor

FNSS, KAPLAN MT’nin Seri Üretimine Başlıyor 6 Şubat 2020

FNSS’nin, PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT’nin seri üretimi başlıyor.

FNSS’in Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği tank Endonezya ordusunun tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayarak seri üretime geçmeye hak kazanmıştı.

2019 yılında IDEF fuarında imzalanan ortak üretim sözleşmesinin geçtiğimiz Aralık ayında yürürlüğe girmesiyle birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başlandı. Sözleşme kapsamında FNSS 18 adet KAPLAN MT tankını üretecek. Firmanın üreteceği ilk on tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek. 

KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin bu sınıfta gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk proje olarak da dikkat çekiyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, “Endonezya Kaplan MT projesi; “yapılamaz” denilen bir çok ilki hayata geçirmiş olmamızla birlikte, paletli ve tekerlekli zırhlı araç tasarım, kalifikasyon ve seri üretim süreçlerinde kullanıcı taleplerini kısa sürede karşılamış olmamız bakımından da önem kazanıyor. Bu aşamada dördüncü kez yurt dışına gerçekleştirdiğimiz kapsamlı teknoloji transferiyle, paydaşlarımıza değer katma taahhüdümüzü bir defa daha yerine getirebilmiş olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

FNSS, KAPLAN MT’nin Seri Üretimine Başlıyor

Kısa Link : http://c4news.me/hQVDU
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER