AFP
FNSS Basın Duyurusu

FNSS Basın Duyurusu 6 Mart 2017

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde; FNSS’nin ise alt yükleniciliğinde yürütülen Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (KORKUT) projesinin tasarım ve geliştirme safhasının başarıyla tamamlanmasının ardından, sıra seri üretime geldi. SSM ile ASELSAN’ın seri üretim sözleşmesini imzalamasının ardından, KORKUT Projesi Seri Üretim Dönemi projesi ile ilgili çalışmalar, ASELSAN ile paletli taşıyıcı platformu teslim etmekle yükümlü FNSS arasında, 02 Aralık 2016 tarihinde atılan imzalarla yeni bir safhaya geçti.

Bir sistem olarak KORKUT; Komuta Kontrol Aracı (KKA) ve Silah Sistemi Aracı (SSA)’ndan oluşuyor. KKA, 3-boyutlu arama radarı ile hedef tespit ve takibini gerçekleştiriyor. Ayrıca yerel hava resmini oluşturuyor ve tehditleri değerlendirerek, SSA’lara hedef ataması yapıyor. SSA ise hedefi, atış kontrol radarı ya da elektro-optik algılayıcılar ile takip ederek, 2 adet 35 mm’lik topuyla ateş altına alıyor. Bu toplar, 35 mm parçacıklı mühimmatı kullanıyor. Sistem, KKA üzerinden, üst düzey komuta-kontrol sistemleri ile entegre bir şekilde de çalışabiliyor.

Gerek SSA gerekse KKA, FNSS’nin; komuta kontrol, büyük ölçekli mobil radar, topçu ateş destek, kundağı motorlu topçu ve füze sistemlerini taşımak üzere özel olarak geliştirdiği paletli taşıyıcı platformu olan ZMA 30 üzerinde şekillendirildi. ZMA 30, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) projesinde de kullanılıyor. Yüksek süspansiyon kapasitesi, yüksek güç gurubu performansı ve geniş bir iç hacim sunan ZMA 30’un en dikkat çekici özelliği, amfibik olarak da konfigüre edilebilmesi. Bu özelliği, KORKUT’u, mevcut tüm diğer orta kalibre namlulu ve kundağı motorlu hava savunma sistemleri içerisinde benzersiz kılıyor. Ana muharebe tankı ve zırhlı muharebe aracı gibi zırhlı unsurlarla birlikte hareket edebilen ve hareket halinde de atış yaparak bu unsurların hava savunmasını sağlayan KORKUT sisteminin akarsu gibi doğal engelleri tek başına geçebiliyor olması, sisteme önemli bir taktik avantaj sağlıyor.

KORKUT Projesi geliştirme dönemi kapsamında, ASELSAN ile FNSS arasındaki paletli taşıyıcı platform geliştirme sözleşmesi, 25 Haziran 2011 tarihinde imzalandı. Başarıyla tamamlanan geliştirme çalışmaları sonucunda üretilen 1 adet KKA ve 2 adet SSA, 31 Ekim 2016 tarihinde nihai kabullerinin yapılmasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alındı.

SSM ile ASELSAN arasında, 19 Mayıs 2016’da atılan imzalarla başlayan KORKUT Projesi Seri Üretim Dönemi kapsamında, üretim hattı kalifikasyonu ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Sistemler, 1 adet KKA ve 3 adet SSA’dan oluşan kafileler halinde teslim edilecek. Bu kapsamda, FNSS tarafından üretilecek ilk kafile ZMA 30 araçlarının ise 2018 yılı Mayıs ayında ASELSAN’a teslim edilmesi planlanıyor.

KORKUT Projesi ile Türk savunma sanayisi, Kaideye Monteli Stinger (KMS) sisteminin ardından, özgün olarak geliştirdiği ikinci hava savunma sistemini, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmiş olacak. KORKUT’ta, hem hava savunma unsurlarının hem de bunları taşıyan aracın Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilmiş olması, KMS’nin ardından sektörün kat ettiği mesafeyi gösteren önemli bir farklılık olarak dikkat çekiyor.

Kısa Link : http://c4news.me/6oioN
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER