AFP
FNSS, 4X4 PARS'ı Eurosatory'de tanıttı

FNSS, 4X4 PARS'ı Eurosatory'de tanıttı 11 Haziran 2018

FNSS, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiği PARS 4x4 Silah Taşıyıcı Araç (STA), dünya prömiyerini, Eurosatory 2018 fuarında gerçekleştirdi Fuarda, PARS 4x4 STA’nın, kalifikasyon testleri için üretilen, 2 prototipinden biri sergileniyor. Eurosatory ziyaretçileri, FNSS standında, göreve hazır ekipmanlarıyla, kalifikasyon testlerine hazır bir aracı, yakından inceleme fırsatını bulacaklar. Proje kapsamında üretilen 2 prototip, üretici doğrulama testlerinin ardından, önümüzdeki aylarda kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. PARS 4x4 STA’da güç grubu aracın arkasında yer alıyor. Bu yerleşim, soğutma ızgarası ve egzozunun da üst bölümde bulunması ile PARS 4x4’e, hiçbir hazırlık yapmadan suya giriş imkanı kazandırıyor. PARS 4x4 STA’nın öne çıkan diğer özellikleri şöyle sıralanıyor:

Hareket Kabiliyeti: PARS 4x4’ün aks ve direksiyon sistemi, araca küçük dönüş yarıçapı sağlamak için, özel olarak tasarlandı. Uzun süspansiyon hareket mesafesi de aracın arazi performansını arttırıyor. Amfibi bir araç olan PARS 4x4, bu özelliği için, balistik ya da mayın korumasından da feragat etmiyor.

Durumsal Farkındalık: Güç grubunun arkada olması, sürücü mahalline, geniş bir görüş açısı kazandırıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi de bulunuyor.

Beka Kabiliyeti: PARS 4x4, yüksek balistik ve mayın koruma seviyelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçta, ağırlık optimizasyonu için, özel zırh malzemeleri kullanılıyor. Güç grubunun arkada olması, aracın termal izini azaltıyor.

Silah Sistemi: PARS 4x4’ün, yine FNSS tasarımı, uzaktan komutalı, insansız bir tanksavar kulesi bulunuyor. Balistik korumaya da sahip olan kulede, 2 adet tanksavar füzesi ve 1 adet 7,62 mm makineli tüfek bulunuyor. Kule, kısa bir süre önce, tanksavar füzesi ile ilk atış denemesini gerçekleştirdi ve azami menzilde hedefini merkezinden vurdu.

Lansman töreninde konuşan FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, PARS 4x4’ün, tanksavar araçlarında yeni bir dönem başlatacağını vurguladı. Kurt, “FNSS, hem dünyadaki gelişmeleri hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını yakından takip ediyor. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olan PARS 4x4 konseptini, ilk olarak IDEF 2015’te sergilemiştik. Kullanıcımızla sözleşmemizi imzalamamızın ardından, bu konsepti, 18 ay içinde, sıfırdan, kulesi ile birlikte, kalifikasyon testlerine girmeye hazır hale getirdik. Bu süreçte, dünyada eşi olmayan bir aracı ortaya koyduk. PARS 4x4, FNSS’nin mühendislik gücünün ve terzi usulü çalışma kabiliyetinin bir başka kanıtı oldu. Envantere girmesi ile PARS 4x4’ün, başta Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı; devamında ise dost ve müttefik ülkeler için, denklemleri değiştiren bir güç çarpanı olacağından eminiz” dedi.

FNSS, 4X4 PARS'ı Eurosatory'de tanıttı

Kısa Link : http://c4news.me/5KA8I
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER