AFP
F-35 Lightning II’nin Yumuşak Karnı Sil baştan

F-35 Lightning II’nin Yumuşak Karnı Sil baştan 22 Ocak 2020

ABD’nin en büyük savunma firması Lockheed Martin’in açıklamalarına göre, F-35 Lightning II’lerin lojistik destek sisteminde değişikliğe gidiliyor. Bilgisayar tabanlı lojistik sistem ile donatılmış olan platformların, 2022 sonuna kadar bulut tabanlı ağa geçişi tamamlanacak. Jetlerin bakımını geciktirdiği düşünülen Otonom Lojistik Bilgi Sistemi’nin (Autonomic Logistics Information System/ ALIS) yerini alması beklenen, Operasyonel Veri Entegre Ağı'nın (Operational Data Integrated Network/ ODIN) eş zamanlı veri sağlaması için tasarlandığı açıklandı. ODIN'in, F-35 filosunun görev planlaması ve uçuş programlaması, onarım ve bakım dahil operasyonları desteklemesi planlanıyor. Lockheed Martin, sistemin bu sene teslim edileceğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda ABD Senatosu’nda, F-35 programının yüksek işletme maliyetleri, yetersiz onarım kapasitesi ve yedek parça sıkıntısı çektiği konuşulmuş ve ALIS sistemini planlandığı gibi çalışmamasıyla yedek parça problemlerinin arttığı ifade edilmişti.

ABD’nin en büyük uçak tedarik programlarından biri olan F-35’de merkezi tedarik sistemi ile uçakların ihtiyaçlarının  öngörülmesi, talebin tek bir merkezden karşılanması öngörülmüştü. ABD’nin Hükümet Hesap Verilebilirlik Ofisi (Government Accountability Office) olarak bilinen Sayıştay’ı ise bu sistem ile uçakların yarısından fazlasının yedek parça tedarik sıkıntısından operasyonel olamadığını ifade etmişti. ABD hava kuvvetleri aynı şekilde lojistik maliyetler nedeniyle ve yedek parça tedarik sürecindeki sıkıntılar aşılıncaya kadar F-35’in yanı sıra F-15 uçuracağını ifade etmişti.

 

F-35 Lightning II’nin Yumuşak Karnı Sil baştan

Kısa Link : http://c4news.me/Ou3E4
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER