AFP
F-35'e Seyir Füzesi Yıl Sonuna

F-35'e Seyir Füzesi Yıl Sonuna 19 Mart 2020

Birçok sektörde süreçler COVID-19 nedeniyle sekteye uğrasa da savunma alanında birçok süreç, planlandığı şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Etkinliği hâlen tartışmalara neden olan F-35 Lightning uçakları, radarda tespit edilmez zorluğu özelliğini, seyir füzesinin gücü ile perçinleyecek. Hâlihazırda entegrasyon çalışmalarını sürdüren Raytheon ve Kongsberg, 2020 yılının son döneminde F-35'lerin JSM ile uçuşlara başlayacağını açıkladı. Taşıyıcı platformu gibi radar kesit alanı düşük olan JSM'ler, bahse konu platformlara önemli bir güç çarpanı sunacak. 

F-35'lerin dâhili silah istasyonlarına sığabilecek yapıda olan füzeler, gelişmiş bir kızılötesi tarayıcıya sahip. Sistem, çok bandlı kızılötesi görüntüleyici sayesinde geniş görüş açısıyla tarama yapabilen ve çok sayıda unsuru takip edebiliyor. GPS'in kullanım dışı olduğu alanlarda kullanım için geliştirilen JSM, Link 16 bağlantısı sayesinde at-güncelle ve taarruzun iptali gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Sistem, dâhili yuvalara ek olarak kanat altı silah istasyonlarında taşınmaya uygun yapıda.

JSM, ilk olarak 2018 yılında F-16 Fighting Falcon uçakları ile uçuşlu testlere başlamıştı.

F-35'e Seyir Füzesi Yıl Sonuna

Kısa Link : http://c4news.me/SbkRD
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER