AFP
Endonezya, ABD’nin Yeni İttifakı mı?

Endonezya, ABD’nin Yeni İttifakı mı? 20 Mart 2020

Soğuk Savaş’ın ilk dönemlerinde eski Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler içinde olan Endonezya, sonrasında ABD’nin rüzgârına kapıldı. 1960’larda ülkenin Başkanı Suharto’nun antikomünist politikaları ABD’nin komünizme karşı açtığı muharebenin lehinde bir siper oluşturdu.

Takvimler 90’lı yılları gösterdiğinde ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle Endonezya, Rusya’dan Su-27 ve Su-30 uçaklarını satın almak istedi.

Günümüzde aynı girdabın içine giren Endonezya’nın, Su-35 tedariki konusunda nasıl bir adım atacağı kesinleşmiş değil. 2017 yılından beri Rusya ile platform için görüşme yürüten Jakarta, Bloomberg yayın organına göre, Beyaz Saray’ın baskısı ve sonrasında uygulanması planlanan yaptırımlar nedeniyle tedariki iptal edecek.

Yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları değerindeki 11 adet Su-35 için Jakarta, Rusya ile takas sistemini içeren bir anlaşma imzaladı. Sonrasında Çin’den 200 milyon ABD Dolarına mal olacak karakol gemisi tedarik edeceğini açıklayan Endonezya Hükümeti, bu satın alımdan vazgeçtiğini açıkladı.

ABD’nin stratejik olarak karşına aldığı iki ülke ile anlaşmayı bozma yolunda hızlı adımlar atan Jakarta’nın Su-35 yerine F-35A Lightning II tedarik edeceği gündemde konuşulanlar arasında.  Beyaz Saray’ın ise F-16’yı Endonezya’ya önerdiği de dolaşan bilgiler içinde. Su-35’e göre lojistik olarak daha maliyetli bir seçenek olan ve ABD’ya bağımlılığı artıran F-35; operasyonel olarak hem F-16 hem de Su-35’den farklılık gösteriyor. Jakarta’nın olası bir tedarikte F-16 yerine F-35’i tercih etmesi farklı gelişmelere gebe olacak.

 

 

 

 

Kısa Link : http://c4news.me/MxIAN
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER