AFP

Efes 2016’da savunmanın gövde gösterisini Cumhurbaşkanı Erdoğan izledi 31 Mayıs 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2016 Tatbikatı'na Katıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı 'Seçkin Gözlemci Günü' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı için sabah saatlerinde helikopter ile İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey bölgesine iki Cobr helikopter eşliğinde gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tatbikat bölgesinde Başbakan Binali Yıldırım ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep karşıladı.  Tatbikatı takip için ayrılan protokol bölümüne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ı burada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Seçkin Gözlemci Günü”ne katılan yabancı komutanları da selamladı. Tatbikatın, gündüz bölümü, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın, tatbikatla ilgili bilgi vermesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alandaki yerini almasıyla Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili atışlara geçildi.

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'ne, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif'in de aralarında bulunduğu 79 ülkeden 255 gözlemci ve temsilci katıldı.

Tatbikatta insansız hava araçları Vestel Savunma’nın Karayel ve Baykar’ın Bayraktar TB2 araçları keşif uçuşu yaptı. Deniz Kuvvetleri’nin AKSAR ve İYGAS mayın temizleme araçları, mayınlı sahada özel sistemlerle mayınları imha etti ve hücumun önünü açtı. Botlarla gerçekleşen harekatın ardından amfibi birliklerinin ikinci çıkarması başladı.  

Çıkarma gemilerinin kıyıya kapak indirmesiyle zırhlı araçlar ve OBÜS'ler de karaya çıkartıldı. Ayrıca, tatbikat bölgesine OBÜS ve havan topları, havadan da helikopterlerle taşındı.

 

F 16 savaş uçakları, önceden belirlenen ve lazerle aydınlatılan 20 ayrı hedefe gerçek bombalarını bıraktı. Bu sırada temsili olarak yaralanan bir asker, helikopterle alandan alınıp sahra hastanesine kaldırıldı.

Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait 2 adet F- 15 savaş uçağı, ABD çıkarma gemileri, bu noktalarda kullanıldı. Savaş uçaklarının, önceden belirlenen noktaları büyük bir başarıyla vurduğu tatbikatta, yakın noktalara top atışları yapıldı. Taarruz helikopterleri, gönderildi. Tatbikatın gündüz bölümünün ilk safhası, jenerik senaryoya göre, kıyı bölgelerinin kurtarılmasıyla sona erdi.

Tatbikatın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve berabrindeki heyet tatbikatta ürünlerini sergileyen savunma firmalarının standlarını gezmeye başladı.

ARNLAND VE TORRİKE ÜLKELERİNİN TEMSİLİ SAVAŞI YAPILDI

 

Efes - 2016 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı jenerik senaryosunda, komşu ülkeler Arnland ve Torrike ülkeleri arasında savaş, tatbikatta gerçekleştirildi. Jenerik senaryoya göre, Torrike'nin adasını işgal etmesi üzerine Arnland, üyesi olduğu Birleşmiş Milletlerden yardım istedi. Birleşmiş Milletlerin  çağrısı üzerine, Türkiye'nin liderliğinde Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan'ın katılımıyla dost birlikleri oluşturuldu. Dost birlikleri de, temsili ülke Torrike'nin işgal ettiği adayı, kurtardı. Efes 2016 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl, konvansiyonel (klasik) savaşın yanı sıra, terörizmle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi içerisine alan karma savaş düzeni de, kapsadı. İşgal edilen adayı kurtarmak için ülkeyle savaşan dost kuvvetler, aynı zamanda jenerik senaryoya var olan bir terör örgütüyle de, mücadele etti. 900'ü katılımcı ülkelere ait olmak üzere toplam 7 bin 500 askerin görev aldığı tatbikatta, geçen yılların aksine bu yıl, kullanılan askeri araçların bilgisi verilmedi.

Kısa Link : http://c4news.me/seQ9T
Paylaş:
83. Sayı