AFP
Deniz Kuvvetleri'nden F-35B Sinyali

Deniz Kuvvetleri'nden F-35B Sinyali 1 Mayıs 2019

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helickopter Platform/ LHD) hızla tamamlanmaya doğru ilerlerken Kuvvetin jet pilotu eğitimi için arayış içinde olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’te İtalyan Leonardo firması ve İtalyan Hava Kuvvetleri ortaklaşa bir sunum düzenledi. Sunumda İtalya’nın güneyinde pek çok tipte uçuş eğitimi verilen Uluslararası Uçuş Okulu inisiyatifi (International Flight Training School/ IFTS) hakkında bilgi verdi.  Yapılan açıklamaya göre İkilinin işbirliği sonucunda askeri pilotlar sabit ve döner kanatlı platformların yanı sıra insansız hava platformların kullanımı eğitimi de veriliyor.

Leonardo Firması temel eğitim ihtiyacını M-345 ile verirken, jet uçaklarının dâhil olduğu uçak grubu için ileri eğitim ihtiyacını M-346 karşılıyor.

Sunum sonrasında söz alan bir Milli Savunma Bakanlığı yetkilisi Türk Hava Kuvvetlerinin ve Kara Kuvvetlerinin havacılık okulunun faal olduğunu hatırlattı. LHD gemisinin inşa edildiğini vurgulayan yetkili Deniz Kuvvetlerine jet pilotu eğitimi için imkanları öğrenmek istedi. Türkiye resmen sipariş vermemiş olsa da Deniz Kuvvetlerinin LHD Sınıfı gemisi için en az 16 adet F-35B uçağı tedarik etmek istediği biliniyor.

C4Defence Özel Haberidir. Referans göstererek haber yayımlanabilir.

Kısa Link : http://c4news.me/plsvj
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER