AFP
DARPA Lazer ile İHA’ya Enerji Transferi Planlıyor

DARPA Lazer ile İHA’ya Enerji Transferi Planlıyor 4 Ağustos 2018

DARPA uzaktan enerji transferini hedefleyen (Stand-off Ubiquitous Power/Energy Replenishment – Power Beaming Demo /SUPER PBD) programı çerçevesinde bir insansız hava aracına lazer ışını gönderecek. DARPA, İHA’ya lazer ışını ile uzaktan enerji göndermeyi deneyecek. Denemeler hedeflenen başarıya ulaşırsa İHA’ların şimdilik uçuş süresi artacak ve ileride bu sonsuz bir süreye ulaşacak. DARPA, karadan lazer ışınını İHA’ya yöneltmeyi, İHA üzerindeki güneş panelleri ile bu ışını enerjiye çevirmeyi ve aküde saklamayı hedefliyor. İlk hesaplamalara göre hedefler tutarsa denemede kullanılacak İHA’nın havada kalma süresi beş saat artacak. DARPA bu denemede “Silent Falcon” adlı  İHA’yı kullanacak.

Konuya ilişkin haberi ilk paylaşan Flight Global ise lazer kaynağı ile İHA arasındaki mesafenin yaklaşık 10 olacağını, bu mesafenin ileride artabileceğini yazdı. Denemelerin 2019 yılı başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Silent Falcon İHA’sının kanat açıklığı yaklaşık 4.2 metre ve uzunluğu 2.1 m. Yaklaşık 35 kg ağırlığındaki İHA 3 kg civarında faydalı yük taşıyor ve taşıdığı kamera ile havadan gözlem görevlerini icra edebiliyor.

İHA, 20 bin feet irtifaya çıkabiliyor ancak askeri maksatlı gözlem operasyonlarını bin 600 ile 5 bin feet irtifada icra ediyor.

Kısa Link : http://c4news.me/c6nip
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER