AFP
Çin'in İkinci Uçak Gemisi Envantere Giriyor

Çin'in İkinci Uçak Gemisi Envantere Giriyor 16 Ekim 2019

Çin’den yayın yapan Global Times’a göre bu ülkenin yerli imkânlarla inşa ettiği uçak taşıyıcı gemisi Type 001A yakında donanmada devreye girecek. Uçak taşıyıcı gemi deniz denemeleri serisinde sekizinciyi gerçekleştirdi.

Çin sosyal medyasında ortaya çıkan çok sayıda doğrulanmamış fotoğrafa göre, Tip 001A uçak gemisi Salı sabahı, Kuzeydoğu Çin'in Liaoning Eyaletindeki Dalian Tersanesi'nden yola çıktı.

Pekin merkezli bir denizcilik uzmanı olan Li Jie, Salı günü Global Times’a yaptığı açıklamada, bu denemeyle geminin nihai teslimata hazır olup olmadığını ve önceki denemelerde karşılaşılan sorunların giderilip çözülmediğini görüleceğini söyledi.

Yerli taşıyıcı geminin deneme aşaması bazı savunma gözlemcilerine göre beklenenden daha uzun sürdü. Bazı analistler geminin daha erkenden göreve alınacağını öngörmüştü.

Uçak gemisi, ilk deniz denemesine, 17 ay önce Mayıs 2018'de başladı. Buna karşılık, Çin'in Ukrayna’dan ithal edip göreve hazırladığı ilk uçak gemisi Liaoning, devreye alınmadan önce 13 ayda 10 adet deniz denemesine çıktı.

Kısa Link : http://c4news.me/rtVjc
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER