AFP
Altay Hangi Ülkede?

Altay Hangi Ülkede? 18 Ağustos 2018

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. İsmail Demir, Büyükelçiler Konferansı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen büyükelçilere ASELSAN’da bir brifing vererek İhracat potansiyeli olan ürünlerin sunumunu yaptı. Demir konuşmasında Altay Ana Muharebe Tankı’nın bir prototipinin yurt dışında bir ülkede olduğunu ve yakında bir başka ülkeye gideceğini ifade etti. Demir’in konuşması sırasında potansiyel ihracat ülkelerini gösteren altı ülkeye ait bayrak yansıda yer alıyordu. Bu ülkeler Umman, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya idi. Sunumda yer alan diğer potansiyel ihracat ürünleri ise şöyle;

ROKETSAN üretimi Stand Off Missile (SOM); Malezya, Azerbaycan, Yeni Zelanda, Katar, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Çekya, İtalya, Belçika. Azerbaycan’da geçtiğimiz ay gerçekleşen askeri bir törende SOM’un mockup’ı sergilenmişti.

ROKETSAN üretimi Cirit bugüne kadar üç ülkeye ihraç edildi: BAE Bahreyn, Suudi Arabistan. Potansiyel ihraç ülkeleri ise şöyle; Filipinler, Slovakya, Katar, Çekya, Endonezya, Malezya, Pakistan, Ekvador, Kosta Rika.

Makina ve Kimya Endüstrisi’nin (MKEK) Kale Kalıp ile beraber tasarladığı, MKEK, Kale Kalıp ve Sarsılmaz’ın ürettiği, Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın muhtemel ihracat ülkeleri şöyle: Azerbaycan, Bahreyn, Katar, Malezya, Ukrayna, Pakistan, Kazakistan.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgür tasarımı ve üretimi İnsansız Hava Aracı ANKA’ya ilgi gösteren ülkeler şöyle: Bangladeş Endonezya, Malezya, Pakistan, Cezayir, Nijerya, Ruanda, Senegal, Zambiya, Polonya, Venezüella, Brezilya, Bahreyn, Kuveyt.

TUSAŞ özgün tasarımı ve üretimi Hürkuş uçağının potansiyel müşterileri arasında Senegal, Kuveyt, Venezüella, Nijerya, Peru ve Bolivya yer alıyor.

TUSAŞ’ın İtalya ile birlikte ürettiği ve dünya çapında pazarlama hakkına sahip olduğu T-129 ATAK taarruz helikopterini satın alın Pakistan dışında ilgi gösteren ülkeler şöyle; Bangladeş, Çekya, Bahreyn, Tayland, Fas, Libya, Nijerya, Katar, Senegal, Polonya, Brezilya, Kuveyt, Romanya ve Kolombiya.

Haziran ayında Pakistan’a satışı gerçekleşen MİLGEM Korvetine ait haklar yansıda STM üzerinde görünse de Askeri Fabrika ve Tersaneler Genel Müdürlüğü bu ihracatı üstlendi. MİLGEM ihracatına ilişkin potansiyel ülkeler ise şöyle; Suudi Arabistan, Kuveyt, Brezilya, Kolombiya, Endonezya.

ASELSAN’ın ürettiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) aralarında Pakistan, Malezya, Gürcistan, Azerbaycan Suudi Arabistan’ın yer aldığı 14 ülkeye ihraç edilirken ihracat potansiyeli olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Asya ve Pasifik, Türki Cumhuriyetler sayılıyor.

Altay Hangi Ülkede?

Kısa Link : http://c4news.me/vzwe8
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER