AFP
Aksungur Yıl Sonuna

Aksungur Yıl Sonuna 2 Mayıs 2019

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF'19) kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayisinde kendi ekosistemini oluşturduğuna işaret eden Kotil, örneğin uçakların iklimlendirme ihtiyacının karşılanması için SAHA İstanbul içinden firmaların bir araya gelmesiyle ortak şirketin hayata geçirildiğini söyledi. Kotil daha önce yurt dışından karşılanan ihtiyacının artık Türkiye'den karşılanacağını belirtti.

Kotil, Milli Muharip Uçağın birebir ölçülerdeki mockup’ının  ilk kez Paris’te düzenlenen Havacılık Fuarında sergileneceğini bildirdi.

Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip insansız hava aracı Aksungur'u kendi kaynaklarıyla yaptıklarını anlatan Kotil, "Aksungur 18 ayda ilk uçuşunu yaptı. Bu sene içinde kuvvetlere teslim edeceğiz. Yıl sonunda yani yaklaşık 2 yıl içinde teslimatı gerçekleştireceğiz." dedi.

Atak-2 helikopterinin için 3 bin beygirlik iki motordan güç olacağını, helikopterin toplam 6 bin beygir motor gücüne sahip olacağına işaret eden Kotil, motorun yerli olacağını, ancak henüz projesinin başlamadığını kaydetti.

Kısa Link : http://c4news.me/uROVo
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER