AFP
ABD’nin Pusulası Akdeniz’de Yunanistan’ı Gösteriyor

ABD’nin Pusulası Akdeniz’de Yunanistan’ı Gösteriyor 31 Ocak 2020

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan geriliminin Doğu Akdeniz ve Libya gündemiyle hız kazanması ABD’yi kazançlı çıkardı. Yunan parlamentosu, Yunanistan ile ABD arasında Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması’nın güncellenmesi onayladı. İki ülke arasındaki askeri iş birliğinin çerçevesini genişleten anlaşma, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ekim ayında Atina ziyareti sırasında imzalanmıştı. Yunan parlamentosunda oylama öncesi konuşan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisinden Milletvekili Yannis Lambropulos, “Egemenliğimize yönelik tehditlere maruz kaldığımız bir dönemde müttefiklerimizin desteğine başvuruyoruz." açıklamasında bulundu.

Anlaşmayla Dedeağaç dahil, Larissa ve Stefanovikio’da ABD ve NATO ile ortak faaliyeti artırılacak. Suda Körfezinde, ABD’ye ait deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı; stratejik değeri yüksek, Balkanlar ve Karadeniz’in kapısı olarak adlandırılan Dedeağaç limanından 48 saat içinde “engelsiz erişim ve kullanım” için öncelik statüsü Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması ile verilmiş oldu.

ABD'nin Larissa üssüne 12 milyon Euro, Marathi'ye ise yaklaşık 6 milyon Euro yatırım yapması bekleniyor. ABD Hava Kuvvetleri, Larissa'daki üste MQ-9 Reaper tipi İHA'ları konuşlandırmıştı.

Pompeo anlaşmayla ilgili resmi Twitter hesabından, “Yunan Parlamentosu'nun, savunma ortaklığımızda stratejik öneme sahip Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması'nı onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yunanistan önemli bir NATO müttefiki, güçlü ortaklığımızı geliştirmeye ve bölgedeki istikrarı artırmaya devam edeceğiz.” paylaşımında bulundu.

ABD’nin Pusulası Akdeniz’de Yunanistan’ı Gösteriyor

Kısa Link : http://c4news.me/f4Q7V
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER