AFP
ABD’den 1850’lik Mermi

ABD’den 1850’lik Mermi 20 Ekim 2019

ABD silahlı kuvvetleri, 1.850 km menzilli yeni bir silah geliştiriyor. ABD Kara Kuvvetleri, Kuvvet Uzun Dönemli Komutanlığı Görev Gücü'nün (Army Futures Command Task Force ) kurulmasına ve altı modernizasyon önceliğinin ana hatlarını belirleyen 2017-33 sayılı Direktifi yayınladı. Görev Gücü’nün açıkladığı ilk kavramsal çalışmalardan biri " Uzun Menzilli Stratejik Namlu" (Strategic Long-Range Cannon /SLRC) oldu. Bu çalışma aslında halihazırda var olan obüs ve roketle güçlendirilmiş top mermilerinin daha büyük bir boyut ve menzil kabiliyetine yükseltilmesinden başka bir şey değil. Ordu, SLRC'nin aşırı serisinin ufuk ötesindeki radar, kıyı savunma ve hava savunma sistemleri ile mücadelede faydalı olabileceğine inanıyor.

Silah şimdi konsept aşamasından ilk teknik ve fizibilite çalışmalarına doğru ilerliyor. Kuvvet, White Sands Atış Alanında Analiz ve Araştırma Merkezi ile çalışıyor. Donanma topçularının testleriyse Virginia, Dahlgren'deki Donanma Destek Tesisinde yürütülüyor.

Uzun Menzil Hassas Atış Fonksiyonel Takım Direktörü (Long Range Precision Fires Cross-Functional Team )Direktörü Albay John Rafferty yakın zamanda yapılan bir röportajda, SLRC’nin hipersonik füzelerden daha ucuz olacağını belirtti. Bir hedefi yok etmek için 12 ile 20 ucuz merminin yeterli olacağını kaydeden Albay Rafferty diğer yeni topçu sistemleriyle birlikte kuvvetin, 2023 yılına kadar SLRC'nin bir prototipini göstermek istediğini belirtti.

Kısa Link : http://c4news.me/1kGrq
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER